Muzyczny Klan Okultystów I

Czy zastanawialiście się kiedyś czym jest dzisiejszy świat „show-biznesu muzycznego” ? Skąd tyle seksu, przemocy, dziwnych gestów, zsynchronizowanych tańców, które bardzo często wylewają się z ekranów teledysków znanych „gwiazd muzyki POP”. Czy aby na pewno jest to efekt badania naszych potrzeb i próba ich zaspokajania w taki właśnie sposób. Dlaczego Gwiazdy sięgają po co raz bardziej skrajne obrazy by przykuć naszą uwagę do TV ?

Wielu z nas się nigdy nie zastanawiało nad tym co ogląda w tym momencie w odbiorniku, jest klip, jest muzyka fajnie tańczą i rytm, i nawet jeśli nam się to nie do końca podoba jednak oglądamy to z ciekawością. Jednak pokażę wam że powinniśmy wziąć pod  ”lupę”  to co oglądają nasze dzieci w TV.

Dzisiaj skoncentrujemy się na klipach muzycznych pewnych „gwiazd”. Z uwagi na dość sporą różnorodność i style muzyczne wyselekcjonowałem do tego artykułu tylko kilka. To co łączy te wybrane „gwiazdy” to pewna rzecz która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale o tym później.

 

SEKS – PRZEMOC- OKULTYZM

 

Wszystkie te trzy elementy , stały się o ile nie głównym motywem teledysków, to sposobem ekspresji, wyrażania emocji. Ułożyłem te trzy elementy w dokładnej kolejności, względem częstotliwości występowania, można by to opisać w procentach :

 

 na jeden teledysk przypada:

 seks – 70 %

przemoc – 20%

okultyzm – 10%

 

Oczywiście proporcje się zmieniają w zależności od stylu muzycznego, czasem seks potrafi być w 90% całego teledysku. Należy pamiętać że seks to nie tylko stosunek płciowy ale również pewne gesty które się z nim mają kojarzyć, przemoc nie musi oznaczać strzelaniny ulicznej czy bijatyki, również można go wyrazić gestami i tańcem.

 

Troszkę historii :

 

Pierwszy współczesny teledysk powstał w latach 70, jednak 80 lat wcześniej asystent Thomasa Edisona,  o nazwisku Wiliam Dickson, nagrał pierwszy na świecie film z podkładem muzycznym,  mężczyzna siedział na krześle grając na skrzypcach, w tle  kilku facetów tańczyło. Było to wtedy rewolucyjne wydarzenie, zaczęły powstawać filmy dźwiękowe i powstało prawdziwe kino.  Mimo że samo kino stało się już potężnym „medium”, za pomocą którego można było przekazywać rozrywkę,

propagandę,  która bardzo często była razem łączona,  seria filmów animowanych „kaczor Donald” , była dobrym przykładem rozrywki i propagandy wojennej. Jednak kiedy pojawiły się odbiorniki telewizyjne, kino zostało w tyle z prostego powodu, telewizor można ustawić w każdym domu.

 

 Od lat 80 kiedy nastąpił prawdziwy „boom” na teledyski, można zaobserwować stopniowe zwiększanie się seksu, przemocy oraz okultyzmu. Wielu powie:

 

 „seks zawsze był i przemoc również „

 Zgadza się ale jeszcze nigdy w historii świata SEKS, PRZEMOC i OKULTYZM nie był nadawany w naszych domach 24/ h na dobę!!!

 

 

SEKS w teledyskach

 

Seks przeważa jako forma ekspresji, prezentowany jest w formie tańca, również pokazywanie niedwuznacznych gestów. Musimy pamiętać że tak zwana „seksualizacja” polega na doprowadzaniu widza do skojarzeń, które automatycznie nakierowują jego umysł na tą tematykę. Sama roznegliżowana pani staje się już bodźcem. Powoduje to spore spustoszenia w świadomości nastolatków,  doprowadza to do nienaturalnego zwiększania się hormonów, powstają emocje które młodzież nie potrafi ujarzmiać.  Często nastolatki wyrażają swoją seksualność w bardzo młodym wieku, wzrost gwałtów i niechcianych ciąży rośnie regularnie od lat 80.

 

PRZEMOC w teledyskach

 Motyw ten pojawił się stosunkowo niedawno w  klipach, jednak przybiera mocno na sile, jest pokazywany co raz śmielej. Stylem muzycznym który wprost emanuje przemocą jest HIP-HOP,

Jednak on jest kierowany do wąskiej grupy ludzi, mnie bardziej przeraża przemoc pokazywana w muzyce POP. Ponieważ ten rodzaj muzyki to 80 % odbiorców. Jest pokazywany w bardzo wysublimowany sposób:

 

 

 

 

 Raper Kim Kyu Wan  w teledysku „Boys be.” oraz Natalia Kills !!!

Ekspozycja broni, czy agresywne zachowanie ubarwione czasem tańcem jest sposobem na „ładowanie” negatywnymi emocjami odbiorcy, kiedy wychodzi ulubiona „gwiazda” na scenę i wymachuje bronią, tworzy się szybkie kojarzenie, broń może dodawać charyzmy, człowiek z bronią jest bardziej „bohaterski”, często  artyści śpiewają o tym. Bardzo niebezpiecznym jest też to że artyści pokazują że przemocą można załatwić jakiś problem, a twojego przeciwnika spotyka „zasłużona kara”. Wywiera to również jak w przypadku seksualizacji, spore spustoszenia w umyśle młodych ludzi, oraz przyczynia się do zacierania granic między dobrem a złem.

 Przykład piosenki o bardzo podejrzanym tekście, bardzo często artyści są poddani „demonom” nawet o tym nie wiedząc tworzą takie właśnie „dzieła”, które bardzo szybko stają się przebojami.

La Roux „In for the Kill”

 

http://www.youtube.com/watch?v=-H6V2pJ-m5U  

 

refren tej piosenki :

„Wezmę udział w zabójstwie
Robię to dla dreszczyka emocji
Mam nadzieje, ze zrozumiesz to
I nie puścisz mojej dłoni”Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s